– Nowe ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy

Uwaga! Nowe ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI)

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków w miejscowości Lipowiec, gmina Kurzętnik, powiat nowomiejski w dniu 14 maja 2026 r. wydano Rozporządzenie Nr 4/2026 w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu brodnickiego.

Wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujący:

  • w gminie Zbiczno, miejscowości: CICHE, CZYSTEBŁOTA, GAJ-GRZMIĘCA, LIPOWIEC, POKRZYDOWO, RÓWNICA, STRZEMIUSZCZEK, SZRAMOWO, ZASTAWIE, ZBICZNO;

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • Organizowania targów, wystaw, pokazów, konkursów gdzie gromadzone są ptaki lub drób;
  • Targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, ptaków łownych, jaj konsumpcyjnych i wylęgowych.

Drób przyzagrodowy należy utrzymywać w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach.

 

Do góry