Uwaga! Nowe ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI)
W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków w miejscowości Lipowiec, gmina Kurzętnik, powiat nowomiejski w dniu 14 maja 2026 r. wydano Rozporządzenie Nr 4/2026 w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu brodnickiego.
Wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujący:
- w gminie Zbiczno, miejscowości: CICHE, CZYSTEBŁOTA, GAJ-GRZMIĘCA, LIPOWIEC, POKRZYDOWO, RÓWNICA, STRZEMIUSZCZEK, SZRAMOWO, ZASTAWIE, ZBICZNO;
Na obszarze zagrożonym zakazuje się:
- Organizowania targów, wystaw, pokazów, konkursów gdzie gromadzone są ptaki lub drób;
- Targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, ptaków łownych, jaj konsumpcyjnych i wylęgowych.
Drób przyzagrodowy należy utrzymywać w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach.

