BURZA
Burza jest zjawiskiem wyładowań elektrycznych w atmosferze (błyskawice i grzmoty). Burzom towarzyszą zwykle bardzo intensywne opady lub gradobicia a także bardzo silne i porywiste wiatry. Mogą one dewastować lasy, niszczyć domy, trakcje kolejowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne.
POSTĘPOWANIE W CZASIE BURZY:
– Nie lekceważ ostrzeżeń.
– Zabezpiecz swoje mieszkanie. Zamknij wszystkie okna i drzwi wejściowe, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.
– Usuń z balkonów, tarasów i z zewnętrznych parapetów, przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr i stwarzać zagrożenie. Zabezpiecz również przedmioty znajdujące się na podwórku.
– W miarę możliwości pozostań w domu, w pracy czy innym budynku.
– Jeśli burza spotka cię z dala od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań w nim do czasu jej ustania.
– Wyłącz telefon komórkowy.
– Zapamiętaj ! W żadnym wypadku nie stawaj pod drzewami, szczególnie odosobnionymi ! W przypadku uderzenia pioruna w drzewo większość prądu przenoszona jest przez pień drzewa ku ziemi. Nawet mały ułamek natężenia prądu pioruna może być śmiertelny. Pamiętaj, że co trzecie porażenie piorunem występuje właśnie pod drzewem.
– Oddal się od cieków i zbiorników wodnych. Pod żadnym pozorem nie pozostawaj w wodzie (również w łodzi). Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu.
– Odejdź jak najdalej od wszelkich urządzeń metalowych.
– Jeśli przebywasz w samochodzie, nie wysiadaj z niego. Samochód stanowi dobrą ochronę przed wyładowaniem. Podczas ulewnego deszczu zatrzymaj samochód na poboczu, unikając zatrzymywania się w pobliżu drzew i przewodów elektrycznych.
– Przebywając na otwartym terenie, w szczerym polu, przykucnij. Nie siadaj na niej. W przypadku grupy osób, powinny się one rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów.
– W domu lub w pracy unikaj korzystania z telefonu stacjonarnego przewodowego, oraz nie korzystaj z urządzeń elektrycznych. Przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie.
– Odłącz wszystkie urządzenia elektroniczne (RTV, komputery, itp) od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (instalacje antenowe, telekomunikacyjne, TV kablowej, sieci internetowej). Unikniesz w ten sposób strat spowodowanych zniszczeniem tych urządzeń.
– Nie zbliżaj się do okien i innych oszklonych elementów budynku.
PORYWISTE WIATRY
Wiatry mogące stwarzać zagrożenie klasyfikuje się ze względu rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wyróżniamy:
* gwałtowny wiatr – wieje z prędkością od 62 do 74 km/h. Zwykle wiatry takie utrudniają chodzenie, łamią gałęzie drzew. Zalicza się je do klasy I;
* wichura – wiatr wiejący z prędkością 75 do 88 km/h. Wiatr taki zdolny jest łamać całe drzewa, zrywać poszycie dachów i powodować uszkodzenia budynków. Zalicza się je do klasy II;
* silna wichura – wiatr wiejący z prędkością od 89 do 102 km/h. Silna wichura jest w stanie zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami, niszczyć słupy energetyczne. Zalicza się do klasy III;
* gwałtowna wichura – osiąga prędkość od 103 do 117 km/h. Stanowi poważne zagrożenie. Powoduje rozległe zniszczenia. Zalicza się do klasy IV;
* huragany – Zaliczane do klasy V. Są to wiatry i trąby powietrzne niosące ze sobą niszczycielskie skutki, ich prędkość przekracza 118 km/h. Zagrożenie dla życia stanowią przede wszystkim przemieszczające się z bardzo dużą prędkością, pod wpływem wiatru, przedmioty.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PORYWISTYCH WIATRÓW
– Nie lekceważ ostrzeżeń.
– Zabezpiecz swoje mieszkanie. Zamknij wszystkie okna i drzwi wejściowe, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.
– Nie wychodź z domu bez wyraźnej konieczności.
– Usuń z balkonów, tarasów i z zewnętrznych parapetów, przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr i stwarzać zagrożenie. Zabezpiecz również przedmioty znajdujące się na podwórku.
– Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom trzymanym na dworze.
– Zabezpiecz się w oświetlenie zastępcze oraz przenośne odbiorniki radiowe, nie zapomnij o zapasowych bateriach.
– Słuchaj radia lokalnego, celem śledzenia komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania.
– Wyłącz gaz i elektryczność.
– Nie używaj otwartych źródeł ognia.
– Upewnij się, że posiadasz w pełni wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy.
– Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza przy wjeździe na odsłonięty teren.
– Nie zostawiaj samochodu w pobliżu drzew, tablic, reklam, rusztowań, słupów energetycznych itp.
– Po ustąpieniu zagrożeniu nie zapomnij o wykonaniu zdjęć zniszczeń domu i jego wyposażenia spowodowanych porywistym wiatrem. Jest to niezbędne przy roszczeniu odszkodowawczym.
– Nie zbliżaj się do uszkodzonych, zwisających przewodów energetycznych. Jeśli widzisz iskrzenie uszkodzonej instalacji natychmiast zawiadom służby techniczne.
GRADOBICIE
Zjawisko gradobicia ma najczęściej miejsce w okresie letnim.
Przygotuj się na wypadek wystąpienia gradobicia:
– Nie lekceważ ostrzeżeń.
– Przygotuj odpowiednio swój dom. Zabezpiecz okna, rynny i inne elementy wyposażenia budynku, które mogą ulec zniszczeniu.
– Pozamykaj okna, drzwi. Usuń z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.
– Przebywaj z dala od okien i oszklonych elementów budynku.
– Nie zapomnij o schronieniu dla zwierząt przebywających na zewnątrz.
– Pamiętaj o ubezpieczeniu swojego mienia od skutków gradobicia (dom, samochód, uprawy, zwierzęta gospodarskie).
– Zabezpiecz się w zapasowe źródło światła. Miej w gotowości latarkę, przenośny odbiornik radiowy z zapasowymi bateriami.
– Słuchaj lokalnych rozgłośni radiowych, celem uzyskania komunikatów o panującej sytuacji i sposobach postępowania.
– Poza domem szukaj bezpiecznego schronienia i pozostań w nim do czasu ustania zagrożenia.
– Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym. Wezwij pomoc.
– Wykonaj dokumentację fotograficzną zniszczeń domu i jego wyposażenia spowodowanych gradobiciem, celem ubiegania się o odszkodowanie.
NISKIE TEMPERATURY I ŚNIEŻYCE
– W czasie intensywnych opadów śniegu w miarę możliwości pozostań w domu.
– Wychodząc, ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży.
– Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek.
– Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem tłustym kremem.
– Przed wyjściem powiadom domowników, współpracowników dokąd idziesz i kiedy zamierzasz wrócić.
– Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie.
– Zwróć szczególną uwagę na zwisające sople i zwały śniegu na dachach.
– Staraj się podróżować wyłącznie za dnia, nie zapominając o wysokoenergetycznym pożywieniu, termosie z ciepłym napojem. Koniecznie zabezpiecz się w latarkę wraz z dodatkowymi bateriami, apteczkę pierwszej pomocy, koc, zapałki.
– Zapamiętaj ! Widząc w trakcie silnych mrozów, osobę osłabioną, leżącą, pozostającą na dworze zainteresuj się nią. Udziel jej pomocy lub powiadom odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112. Pamiętaj, sam możesz potrzebować pomocy !
UPAŁY
Przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza:
– Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach 10.00 – 15.00.
– Używaj środków ochrony przed promieniami słonecznymi.
– Chodź w nakryciu głowy.
– Ubieraj się w lekkie i przewiewne rzeczy, zakrywające jak największą część ciała. Pamiętaj, że lekka odzież w jasnych kolorach odbija promienie słoneczne i pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
– Spożywaj zbilansowane, lekkostrawne posiłki, pij duże ilości płynów wzbogaconych o mikroelementy.
– Unikaj spożywania alkoholu, kawy i napojów zawierających duże ilości cukru – powodują one odwodnienie organizmu.
– Ogranicz nadmierny wysiłek fizyczny.
– Unikaj skrajnych temperatur. Nie wychodź od razu z klimatyzowanych pomieszczeń na zewnątrz. Nie bierz zimnego prysznica zaraz po przebywaniu na słońcu. Może to doprowadzić do szoku termicznego, szczególnie groźnego dla bardzo młodych i starszych osób.
– W czasie upałów nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt. Nie pozostawiaj w nim łatwopalnych substancji (kanistrów z benzyną czy butli gazowych).
– Zatroszcz się o zwierzęta. Zabezpiecz je przed nasłonecznieniem i zaopatrz w odpowiednią ilość wody.
– Zapamiętaj ! Długotrwałe przybywanie na słońcu, przegrzanym miejscu, brak nakrycia głowy przy silnym nasłonecznieniu może doprowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego. Jest to stan zagrażający zdrowiu a także życiu !